Wpisy oznaczone tagiem ‘okno’

Nowe okna jak z nimi postępować? Jak obchodzić się ze świeżo zamontowanymi oknami oraz na co zwracać uwagę w pierwszych dniach użytkowania. Okno, które zostało świeżo zamontowane z reguły jest oklejone naklejkami producenta, a na ramie znajduje się taśma ochronna. W większości przypadków montaż okien nie oznacza końca remontu więc zostawia się na jakiś czas taśmę ochronną. Od wewnątrz może pozostać na dłużej jednak od zewnątrz warto ściągnąć ją niedługo po montażu. Taśma tego typu ma to do siebie, że pod wpływem promieni słonecznych może okazać się, że w przyszołści będzie problem z odklejeniem jej. Kolejna sprawa na, która powinniśmy zwrócić uwagę to otwieranie okna. Bardzo często okazuje się, że świeżo po montażu mamy jakieś minimalne problemy z otwieraniem, okno ciężko chodzi albo słychać jakieś dziwne tarcie. W wielu przypadkach wystarczy zgłosić to ekipie montującej okno albo samemu je wyregulować za pomocą specjalnych śrubek do regulacji ramy jednak jeśli nie mamy o tym pojęcia warto zlecić tą usługę fachowcom. W najgorszym przypadku może okazać się, że okno kwalifikuje się do ponownego osadzenia dlatego warto na takie rzeczy zwracać uwagę od razu tak by potem nie zniszczyć ewentualnego wykończenia. Zaraz po montażu powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na obudowę, z której zbudowane jest okno ale również stan w jakim jest szyba. Czasami dopiero po montażu okazuje się, że szyba ma jakieś mikro pęknięcia albo wady producenta. Kiedy okno jest już zamontowane wtedy trudniej egzekwować gwarancję, która daje producent na całe okno i szybe.

Jakie rolety okienne wybrać? Decydując się na kupno rolety okiennej powinniśmy zwrócić uwagę na parę rzeczy. Na rynku znajdziemy rolety okienne różnego typu zaczynając od najtańszych montowanych nieinwazyjnie, aż po takie, które montuje się na stałe przy oknie czy też futrynie. To jakie rolety okienne wybierzemy zależy głównie od tego co jakich celów będziemy je używać i jaka jest zasobność naszego portfela. Tańsze rolety okienne charakteryzują się tym, że nie ingerują w żaden sposób w okno. Po porstu za pomocą specjalnych wieszaków zakłada się je na ramę. Rama pozostaje bez uszkodzeń i roleta wisi w taki sposób, że w każdej chwili można ją zdemontować. Minusem tych rolet jest zdecydowanie najniższa trwałość. Ze względu na plastikowe elementy, które bardzo często się urywają albo odpadają trwałość tych rolet nie jest zbyt duża. Ze względu na słabą konstrukcję poleca się je do okien, w których rzadko będziemy ich używać. Do miejsc gdzie roleta będzie używana praktycznie codziennie powinno się kupić rolety okienne lepszej jakości najlepiej takie, które przykręca się do ramy. Taki montaż nie wpływa zbytnio na okno czy ramę, a zyskujemy dzięki temu bardzo trwałą roletę, która posłuży nam na lata użytkowania. Jeśli natomiast zależy nam na wysokiej jakości i wygodzie w użytkowaniu to najlepszym rozwiązaniem będzie solidna roleta z metalowymi elementami, przykręcana do ramy. Taka roleta to zdecydowanie najwyższy wydatek jednak również jakoś i trwałość będzie na najwyższym poziomie.

Gdzie stosować nieprzezroczyste szyby? W jakich pomieszczeniach zastosować szybę inną niż tradycyjną? Każdy ma trochę inne potrzeby jeśli chodzi o wybór drzwi i okien jednak istnieją uniwersalne pomieszczenia, w których potrzeba prywatności, a co za tym idzie zamazanych szyb jest większa. Takim pomieszczeniem zdecydowanie jest łazienka. Szczególnie jeśli okno znajduje się na parterze wtedy zależy nam na tym by szyba nie była przezroczysta. Najlepiej w takim przypadku zamówić lekko zamazaną. Okno z taką szybą będzie wyglądać tak samo jak zwykłe z tą różnicą, że szyba będzie na przykład miała wzór zaparowanej albo ściekającej wody, albo szarych kafelek. Światło będzie dostawać się przez to okno do łazienki ale nikt z zewnątrz nie będzie widział dokładnie co się w niej dzieje. Łazienka to pomieszczenie gdzie każdy potrzebuje maksimum prywatności więc specjalna szyba będzie tu obowiązkowym rozwiązaniem. Dodatkowo szyba tego typu może być też stosowana na przykład w przydomowej saunie albo sypialni jeśli ktoś bardzo ceni sobie swoją prywatność, a na przykład jego okno znajduje się przy ruchliwym chodniku czy też drodze. Taka szyba znajdzie zastosowanie również w przydomowym warsztacie lub garażu ponieważ nie będzie potrzeby wieszania tam dodatkowej firanki, która z uwagi na charakter pomieszczenia bardzo szybko mogła by się zabrudzić. Wystarczy taka szyba, która stanie na straży naszej prywatności przy jednoczesnym dostępie światła dziennego.

Wymiana okna - niezbędne narzędzia Jakie narzędzia potrzebne są do wymiany okna we własnym zakresie? Wymiana okna jest stosunkowo prostą czynnością jednak warto odpowiednio się do niej przygotować i zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia. Przy minimalnej wiedzy budowlanej i podstawowym ekwipunku wszystko powinno dość sprawnie pójść. Powinniśmy zacząć od demontażu starego okna więc przydatne będą takie narzędzia jak młotek i przecinak albo elektryczny młot udarowy. Te narzędzia pozwolą wymontować stare okno i przygotować otwór pod montaż nowego. Ważne by nowy otwór był dokładnie oczyszczony i odpowiednio poszerzony jeśli nowe okno ma trochę inny wymian niż stare. Dobre przygotowanie pozwoli na sprawniejszy montaż nowego okna. Jeśli wszystko jest gotowe możemy przystąpić do przymierzenia nowego okna. Najlepiej przyłożyć je do otworu i podłożyć drewniane podkładki tak by go nie uszkodzić. Jeśli wszystko pasuje i nie mamy wątpliwości co to położenia okna możemy rozpocząć montaż. Położenie okna warto sprawdzić za pomocą poziomicy i metra. Do montażu okna przyda się do pomocy druga osoba i pianka montażowa. Okno należy przyłożyć w miejscu docelowego przeznaczenia. Jedna osoba powinna je przytrzymywać a druga powinna dokładnie rozprowadzać piankę montażową. Po rozprowadzeniu należy przytrzymać okno parę minut, aż pianka montażowa wyschnie całkowicie.

Jakie okna wybrać do piwnicy i garażu? Wybierając okna do piwnicy czy garażu powinniśmy zwrócić uwagę na parę szczegółów. Podpiwniczone budynki charakteryzują się tym, że przestrzeni na okno nie jest zbyt wiele dlatego z reguły do piwnic montuje się bardzo małe okna. Najczęściej wybór pada na okno uchylne, w którym wzmocniona jest szyba. Takie rozwiązania stosuje się głównie w celach antywłamaniowych oraz z wygody. W piwnicy istnieje małe prawdopodobieństwo, że będziemy otwierać okno w całości, raczej będziemy je tylko uchylać. Możemy zamówić specjalne wzmocnione szyby albo dodatkowe zabezpieczenia w postaci krat albo rolet. Niestety piwnica znajduje się bardzo nisko i jest niezwykle łakomym kąskiem dla potencjalnego złodzieja. Okno uchylne również pozwala wietrzyć pomieszczenie nawet podczas naszej nieobecności ponieważ mała szpara jaka powstaje przez uchylanie skutecznie ochroni nas przed ingerencją z zewnątrz. W przypadku garażu również lepiej wybrać mniejsze okna, które będą tylko uchylne ponieważ w tym pomieszczeniu zbędne będą okna otwierane na oścież. Ze względu na różnego typu narzędzia używane w garażu czy warsztacie oraz trzymanie tam samochodu zaleca się wybrać ramy okien o zwiększonej trwałości tak by posłużyły jak najdłużej bez konieczności wymiany. Okna i drzwi montowane w takich pomieszczeniach z reguły zużywają się dużo szybciej dlatego warto zainwestować w produkty trochę lepszej jakości niż standardowe.