Wpisy oznaczone tagiem ‘okna’

Energooszczędne okna dachowe W czasach kiedy ogrzewanie domu staje się coraz bardziej kosztowne izolacja cieplna stała się bardzo ważnym aspektem w życiu domowników. Aby wyjść na przeciw im potrzebom powstały energooszczędne okna. Każda ściana, na której znajduje się okno osłabia izolacyjność cieplną ściany, a także akustyczną. Podobnie jest z dachami. Dlatego warto pomyśleć o dachowych oknach energooszczędnych. Aby okno energooszczędne miało spełniać swoje zadanie plus do tego było w stanie zapewnić odpowiednio wysokie parametry izolacyjne i akustyczne szyba powinna w ramie okna powinny znajdować się trzy tafle niskoemisyjnej szyby a między nimi powinna być przestrzeń wypełniona kryptonem, który podniesie właściwości termoizolacyjne, dodatkowo okna takie powinny mieć szersze co najmniej o 30% ramy i zestaw poczwórnych uszczelek. Kolejnym rozwiązaniem są nawiewniki, które wpuszczają więcej zimna i wypuszczają więcej ciepła niż powinny chyba, że zamontuje się automatyczne, które reagują na zmiany temperatury za zewnątrz. Zapewniają one odpowiednią wentylację pomieszczenia i pozwalają zachować odpowiednie parametry termoizolacyjne. Warto też pomyśleć o roletach zewnętrznych, które w nocy po zamknięciu dodatkowo ograniczą stratę ciepła. Rolet takie mogą być sterowane automatycznie. Ze względu na energooszczędność okna tego typu stosuje się w całych domach jednak są one w tedy z dwóch tafli szkła, z węższymi ramami, przestrzeń między szybami jest wypełniona argonem lub szyby są ze sobą sklejone na foli, która ogranicza dostawanie się do pomieszczenia promieni UV i zabezpieczają szybę, która po stłuczeniu nie ma ostrych krawędzi.

Czym są okna? Okna w domu każdy ma i najczęściej przypomina sobie o nich kiedy jest lato lub kiedy trzeba przewietrzyć mieszkanie. Ale czym są okna? Otóż są konstrukcją umożliwiającą właśnie przewietrzenie mieszkania i oświetlenia go za pomocą promieni słonecznych wpadających przez nie do pomieszczenia. Dodatkowymi funkcjami są ochrona przed warunkami atmosferycznymi, funkcja dekoracyjna elewacji i podobnie jak drzwi mają być bezpieczne, szczelne by nie wypuszczały z domu ciepła i wpuszczały zimna i komfortowe w użytkowaniu. Okna zbudowane są z ościeżnicy na której za pomocą zawiasów montuje się ruchome części okna czyli ramy okienne zwane skrzydłami, w których znajduje się pojedyncza lub podwójna tafla szkła. Skrzydło okienne może być jednoskrzydłowe, dwuskrzydłowe lub więcej. Elementem, który uzupełnia całe okno jest parapet, który można wykorzystać na miejsce dla kwiatów, które z kolei w oknie będą wyglądały bardzo reprezentacyjnie. Do produkcji okien wykorzystuje się takie materiały jak PCW, drewno i metalowe profile ze stali lub aluminium. Obecnie na rynku okien można rozróżnić kilka rodzajów i typów okien. W typowych drewnianych konstrukcjach w budownictwie rozróżniamy okna krosnowe, ościeżnicowe, skrzynkowe i pół skrzynkowe, zespolone i jednoramowe. Dodatkowo oprócz tradycyjnych okien można wyróżnić okna o przeznaczeniu szczególnym. Do takich okien należą m.in świetliki, okna połaciowe, witryny, okna balkonowe czy pasywne, lukarna, wole oko.

Okna panoramiczne Dla wielu nowoczesność jest wyznacznikiem w całym życiu, a co za tym idzie także bryła budynku musi wyglądać nowocześnie. Obecnie żeby osiągnąć taki efekt i budynek wyglądał naprawdę ciekawie i nowocześnie zaczęto w nich stosować okna panoramiczne czyli bardzo duże okna, które zajmują prawie całą ścianę budynku dając wrażenie jakby nie było granicy między ogródkiem, a domem. Zaczęto się zastanawiać jak zapewnić tym oknom odpowiednią termoizolację, izolację akustyczną i czy nie będą zbyt ciężkie lub mało bezpieczne dla domowników i czy skutecznie oprą się potencjalnym włamywaczom. Jako że szyba ma pięciokrotnie wyższy współczynnik przepuszczania ciepła od tego, który dopuszczają ogólnie obowiązujące normy, panoramiczne okna powinny mieć parametry zapewniająca jak najniższy współczynnik przenikania ciepła U. W ramie okna powinny też znajdować się pakiety trójszybowe, między którymi znajdować się będzie odpowiedni izolujący gaz, same szyby także powinny mieć odpowiednią grubość, a i przestrzeń między nimi powinna być odpowiednia ponieważ to wszystko stanowi o tym jak dobrą izolację będzie miało okno. Dodatkowo można pomyśleć także o wkładkach izolacyjnych, które pozwalają zaoszczędzić około 10% energii dzięki temu, że niwelują mostki cieplne, które tworzą się między szybą a profilem. Materiałami, które można wykorzystać do produkcji takich okien są aluminium, PVC i drewno z tym, że okna z drewna mogą mieć dowolną wielkość bez stosowania dodatkowych wzmocnień, aluminiowe także nie mają wzmocnień i są wąskie co pozwala na większe przeszklenia także bez dodatkowych wzmocnień, a z PVC mimo dodatkowych wzmocnień mogą nie udźwignąć ciężaru co może doprowadzić do odkształceń ba ramie lub może nie być możliwości zamontowania takich okien bez dodatkowych pionowych i poziomych podziałów.

Gdzie kupić tanie okna? Gdzie powinniśmy się udać jeśli zamierzamy kupić najtańsze okna? Zdecydowanie najtańsze nowe okna będziemy mogli kupić w markecie budowlanym należy jednak pamiętać, że w większości marketów do wyboru są tylko okna o standardowych wymiarach. Jeśli będziemy chcieli kupić okna pod specjalny wymiar to raczej nie uda się takich kupić w markecie budowlanym. Druga sprawa to montaż. Markety nie oferują tej usługi więc kupione okna będziemy musieli zamontować sami albo zlecić to jakiejś firmie budowlanej co znacznie zwiększy koszty naszej inwestycji. Najtańszym rozwiązaniem będą okna z marketu, które sami zamontujemy. Jeśli natomiast chcemy mieć montaż w cenie to warto odwiedzić salon okien. Niektóre z salonów oferują montaż w cenie okien, a możemy zamówić u nich niestandardowe okna. Przed decyzją kupna najlepiej porównać parę wariantów cenowych jeżeli bardzo zależy nam na niskich kosztach. Dodatkowy plusem kupna w salonie okien jest możliwość kredytu dzięki czemu możemy na raty wziąć okna łącznie z usługą montażu. Takie rozwiązanie jest korzystne dla osób, które nie dysponują w danej chwili gotówką. Kupując takie okna w markecie nie mielibyśmy możliwości kredytu ani na okna ani na usługę jaką jest montaż. Tanie okna możemy też znaleźć na aukcjach internetowych jednak należy doliczyć ewentualne koszty transportu albo odbioru z innej lokalizacji na własny koszt.

Odpowiednie proporcje okien Są pewne normy, które mówią o tym jakiej wielkości okna i gdzie powinny się znajdować. Zgodnie z tym trzeba określić w których pomieszczeniach okna powinny być, a w którym obejdzie się bez nich. Otóż okna powinny być w miejscach gdzie ludzie przebywają dłużej niż 2 godziny dziennie, a nie musi ich być tam gdzie bywa się tylko od czasu do czas i tak np. nie trzeba go mieć w garderobie, kotłowni na przedsionku czy garażu, a już być powinno w kuchni, łazience czy sypialni. W miejscach przeznaczonych na pobyt ludzi okno powinno mieć minimalną wielkość 1/8 w stosunku do powierzchni podłogi, a w miejscach gdzie światło dzienne jest niezbędne 1/12. Jeśli jedna pomieszczenie w budynku nie ma możliwości wbudowania okna ponieważ jest wewnątrz dopuszcza się możliwość oświetlenia tego pomieszczenia wyłącznie za pomocą sztucznych rozwiązań czyli żarówek. Oprócz norm warto kierować się też własnym rozumem i np. w garażu w którym okno nie jest wymagane można je wbudować ponieważ to pozwoli na oświetlenie go i nie będzie potrzeba włączania i wyłączania światła za każdym razem a i będzie ono pełniło rolę wentylacyjną – podobnie w kotłowni. Normy określają minimalną wielkość okna co sprawia, że może mieć ono dowolną wielkość, a im większe tm modniejsze jednak nie zawsze i nie wszędzie pasują duże okna. Trzeba też pamiętać, że im większe okna tym większy współczynnik przenikania ciepła U.