Archiwum kategorii ‘Okna’

Energooszczędne okna dachowe W czasach kiedy ogrzewanie domu staje się coraz bardziej kosztowne izolacja cieplna stała się bardzo ważnym aspektem w życiu domowników. Aby wyjść na przeciw im potrzebom powstały energooszczędne okna. Każda ściana, na której znajduje się okno osłabia izolacyjność cieplną ściany, a także akustyczną. Podobnie jest z dachami. Dlatego warto pomyśleć o dachowych oknach energooszczędnych. Aby okno energooszczędne miało spełniać swoje zadanie plus do tego było w stanie zapewnić odpowiednio wysokie parametry izolacyjne i akustyczne szyba powinna w ramie okna powinny znajdować się trzy tafle niskoemisyjnej szyby a między nimi powinna być przestrzeń wypełniona kryptonem, który podniesie właściwości termoizolacyjne, dodatkowo okna takie powinny mieć szersze co najmniej o 30% ramy i zestaw poczwórnych uszczelek. Kolejnym rozwiązaniem są nawiewniki, które wpuszczają więcej zimna i wypuszczają więcej ciepła niż powinny chyba, że zamontuje się automatyczne, które reagują na zmiany temperatury za zewnątrz. Zapewniają one odpowiednią wentylację pomieszczenia i pozwalają zachować odpowiednie parametry termoizolacyjne. Warto też pomyśleć o roletach zewnętrznych, które w nocy po zamknięciu dodatkowo ograniczą stratę ciepła. Rolet takie mogą być sterowane automatycznie. Ze względu na energooszczędność okna tego typu stosuje się w całych domach jednak są one w tedy z dwóch tafli szkła, z węższymi ramami, przestrzeń między szybami jest wypełniona argonem lub szyby są ze sobą sklejone na foli, która ogranicza dostawanie się do pomieszczenia promieni UV i zabezpieczają szybę, która po stłuczeniu nie ma ostrych krawędzi.

Nowe okna jak z nimi postępować? Jak obchodzić się ze świeżo zamontowanymi oknami oraz na co zwracać uwagę w pierwszych dniach użytkowania. Okno, które zostało świeżo zamontowane z reguły jest oklejone naklejkami producenta, a na ramie znajduje się taśma ochronna. W większości przypadków montaż okien nie oznacza końca remontu więc zostawia się na jakiś czas taśmę ochronną. Od wewnątrz może pozostać na dłużej jednak od zewnątrz warto ściągnąć ją niedługo po montażu. Taśma tego typu ma to do siebie, że pod wpływem promieni słonecznych może okazać się, że w przyszołści będzie problem z odklejeniem jej. Kolejna sprawa na, która powinniśmy zwrócić uwagę to otwieranie okna. Bardzo często okazuje się, że świeżo po montażu mamy jakieś minimalne problemy z otwieraniem, okno ciężko chodzi albo słychać jakieś dziwne tarcie. W wielu przypadkach wystarczy zgłosić to ekipie montującej okno albo samemu je wyregulować za pomocą specjalnych śrubek do regulacji ramy jednak jeśli nie mamy o tym pojęcia warto zlecić tą usługę fachowcom. W najgorszym przypadku może okazać się, że okno kwalifikuje się do ponownego osadzenia dlatego warto na takie rzeczy zwracać uwagę od razu tak by potem nie zniszczyć ewentualnego wykończenia. Zaraz po montażu powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na obudowę, z której zbudowane jest okno ale również stan w jakim jest szyba. Czasami dopiero po montażu okazuje się, że szyba ma jakieś mikro pęknięcia albo wady producenta. Kiedy okno jest już zamontowane wtedy trudniej egzekwować gwarancję, która daje producent na całe okno i szybe.

Jakie rolety okienne wybrać? Decydując się na kupno rolety okiennej powinniśmy zwrócić uwagę na parę rzeczy. Na rynku znajdziemy rolety okienne różnego typu zaczynając od najtańszych montowanych nieinwazyjnie, aż po takie, które montuje się na stałe przy oknie czy też futrynie. To jakie rolety okienne wybierzemy zależy głównie od tego co jakich celów będziemy je używać i jaka jest zasobność naszego portfela. Tańsze rolety okienne charakteryzują się tym, że nie ingerują w żaden sposób w okno. Po porstu za pomocą specjalnych wieszaków zakłada się je na ramę. Rama pozostaje bez uszkodzeń i roleta wisi w taki sposób, że w każdej chwili można ją zdemontować. Minusem tych rolet jest zdecydowanie najniższa trwałość. Ze względu na plastikowe elementy, które bardzo często się urywają albo odpadają trwałość tych rolet nie jest zbyt duża. Ze względu na słabą konstrukcję poleca się je do okien, w których rzadko będziemy ich używać. Do miejsc gdzie roleta będzie używana praktycznie codziennie powinno się kupić rolety okienne lepszej jakości najlepiej takie, które przykręca się do ramy. Taki montaż nie wpływa zbytnio na okno czy ramę, a zyskujemy dzięki temu bardzo trwałą roletę, która posłuży nam na lata użytkowania. Jeśli natomiast zależy nam na wysokiej jakości i wygodzie w użytkowaniu to najlepszym rozwiązaniem będzie solidna roleta z metalowymi elementami, przykręcana do ramy. Taka roleta to zdecydowanie najwyższy wydatek jednak również jakoś i trwałość będzie na najwyższym poziomie.

Okna i drzwi z dodatkowymi zabezpieczeniami Zmieniając okna oraz drzwi na nowe, wiele osób dba także o to by znacznie podnieść standard mieszkania czy też innego budynku użytkowego. W grę wchodzi także wygoda, komfort jak również bezpieczeństwo. Okna z kasetowymi roletami, drzwi antywłamaniowe to opcje nie tanie, ale za to bardzo przydatne. Osoby montujące stolarkę okienną często przyznają, iż opcje najbardziej ekonomiczne są coraz rzadziej wybierane przez klientów. To wszystko z tego względu, że wymiana okien czy tez drzwi to inwestycja na lata. Ludzie coraz częściej rozumieją, iż warto wydać nieco więcej, ale mieć lepszy, trwalszy produkt, najlepiej z dodatkami, które podniosą komfort użytkowania oraz bezpieczeństwo. Bez wątpienia nowe okna montowane razem z roletami ochronnymi, szczególnie na najniższej kondygnacji to bardzo dobra inwestycja, tak samo w przypadku drzwi, które są antywłamaniowe. Tego rodzaju produkty posiadają dobre zamki oraz przynajmniej trzy kotwy, które umieszczone są w ścianie. Dzięki temu bardzo trudno takie drzwi sforsować. Okazuje się, iż nawet te ekskluzywne, droższe opcje dają dostęp do dużego wyboru. Drzwi antywłamaniowe dostępne są w bardzo różnych kolorach, często wyglądają jak drzwi ozdobne i delikatne. W tej sytuacji łączą ładny wygląd z dużą funkcjonalnością. Warto wybierać właśnie takie produkty.

Czym są okna? Okna w domu każdy ma i najczęściej przypomina sobie o nich kiedy jest lato lub kiedy trzeba przewietrzyć mieszkanie. Ale czym są okna? Otóż są konstrukcją umożliwiającą właśnie przewietrzenie mieszkania i oświetlenia go za pomocą promieni słonecznych wpadających przez nie do pomieszczenia. Dodatkowymi funkcjami są ochrona przed warunkami atmosferycznymi, funkcja dekoracyjna elewacji i podobnie jak drzwi mają być bezpieczne, szczelne by nie wypuszczały z domu ciepła i wpuszczały zimna i komfortowe w użytkowaniu. Okna zbudowane są z ościeżnicy na której za pomocą zawiasów montuje się ruchome części okna czyli ramy okienne zwane skrzydłami, w których znajduje się pojedyncza lub podwójna tafla szkła. Skrzydło okienne może być jednoskrzydłowe, dwuskrzydłowe lub więcej. Elementem, który uzupełnia całe okno jest parapet, który można wykorzystać na miejsce dla kwiatów, które z kolei w oknie będą wyglądały bardzo reprezentacyjnie. Do produkcji okien wykorzystuje się takie materiały jak PCW, drewno i metalowe profile ze stali lub aluminium. Obecnie na rynku okien można rozróżnić kilka rodzajów i typów okien. W typowych drewnianych konstrukcjach w budownictwie rozróżniamy okna krosnowe, ościeżnicowe, skrzynkowe i pół skrzynkowe, zespolone i jednoramowe. Dodatkowo oprócz tradycyjnych okien można wyróżnić okna o przeznaczeniu szczególnym. Do takich okien należą m.in świetliki, okna połaciowe, witryny, okna balkonowe czy pasywne, lukarna, wole oko.