Wpisy z Sierpień, 2015

Nowe okna i drzwi. Kilka etapów pracy Sporo osób wybierając stolarkę okienną do nowego domu, lub robiąc remont, rozgląda się z materiałami tanimi, ale jednocześnie dobrymi gatunkowo. Okazuje się, iż producenci posiadają oferty, które łączą wytrzymałość, elegancję ze stosunkowo niską ceną. Jak wybierać nowe okna i drzwi? Katalogi pękają w szwach, na rynku dostępne są okna plastikowe, drewniane, aluminiowe, z różnymi rodzajami szyb. Warto postawić na znana markę wraz z montażem od firmy, która jest autoryzowanym partnerem producenta w danej lokalizacji. W katalogach znajdziemy także kilka opcji drzwi zewnętrznych. Jeśli chodzi natomiast o drzwi wewnętrzne, to producenci dostarczają bardzo szeroki wybór. Drzwi z drewna litego, płyty MDF, o różnym stopniu przeszklenia. Istnieje wiele modeli, wiele wzorów drzwi, do tego stopnia, iż trudno sie zdecydować na konkretną sztukę. Kiedy znajdziemy już odpowiedni model drzwi i okien, to kolejną sprawą jest montaż oraz prace wykończeniowe. Okazuje się, iż ta ostatnia rzecz nie jest wcale taka oczywista. Firmy montażowe nie zawsze zostawiają miejsce pracy takim, jakbyśmy sobie tego życzyli. Drzwi, szczególnie te zewnętrzne, trzeba np. odpowiednio osadzić w ścianie i na tym nie koniec . Potrzebna jest jeszcze usługa remontowa, czyli doprowadzenie najbliższych okolic drzwi do ładu, czyli zagipsowanie otworów, pomalowanie.

Wymiana okna - niezbędne narzędzia Jakie narzędzia potrzebne są do wymiany okna we własnym zakresie? Wymiana okna jest stosunkowo prostą czynnością jednak warto odpowiednio się do niej przygotować i zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia. Przy minimalnej wiedzy budowlanej i podstawowym ekwipunku wszystko powinno dość sprawnie pójść. Powinniśmy zacząć od demontażu starego okna więc przydatne będą takie narzędzia jak młotek i przecinak albo elektryczny młot udarowy. Te narzędzia pozwolą wymontować stare okno i przygotować otwór pod montaż nowego. Ważne by nowy otwór był dokładnie oczyszczony i odpowiednio poszerzony jeśli nowe okno ma trochę inny wymian niż stare. Dobre przygotowanie pozwoli na sprawniejszy montaż nowego okna. Jeśli wszystko jest gotowe możemy przystąpić do przymierzenia nowego okna. Najlepiej przyłożyć je do otworu i podłożyć drewniane podkładki tak by go nie uszkodzić. Jeśli wszystko pasuje i nie mamy wątpliwości co to położenia okna możemy rozpocząć montaż. Położenie okna warto sprawdzić za pomocą poziomicy i metra. Do montażu okna przyda się do pomocy druga osoba i pianka montażowa. Okno należy przyłożyć w miejscu docelowego przeznaczenia. Jedna osoba powinna je przytrzymywać a druga powinna dokładnie rozprowadzać piankę montażową. Po rozprowadzeniu należy przytrzymać okno parę minut, aż pianka montażowa wyschnie całkowicie.

Drzwi zewnętrzne Drzwi zewnętrzne to najważniejsze drzwi w domu. Pełnią funkcję wejścia, bariery dla brudu z podwórka, deszczu, śniegu, słońca i zimna, oraz mają zatrzymać ciepło w domu i nie wpuszczać nieproszonych gości. Muszą być solidne, komfortowe w użytkowaniu i ładnie komponować się z elewacją budynku. Cała masa wymagań, którym da się sprostać. Wystarczy wybrać coś dla siebie z wielu modeli. Do wykonania drzwi wejściowych wykorzystuje się różne materiały. Najczęściej jednak są nimi metal i drewno. Kiedy kupuje się drzwi w komplecie dostaje są również ościeżnicę z zawiasami do montażu drzwi. Często można też trafić na to że do drzwi w komplecie będzie także próg, klamki i zamek. Dodatkowo można też dokupić wizjer i dodatkowe zamki by podnieść poziom zabezpieczeń przed włamaniami. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest możliwość wyboru tego czy drzwi mają być przeszklone czy nie, ilu skrzydłowe mają być i czy mają być prawe czy lewe. Można też się zastanowić czy drzwi mają się otwierać do środka czy na zewnątrz. Jeśli mają otwierać się na zewnątrz na werandach będzie więcej miejsca ale za to w zimie może być problem z ich otworzeniem ponieważ może je zablokować sypiący pod same drzwi śnieg – chyba że ma się zadaszenie nad drzwiami wejściowymi. Jeśli drzwi będą się otwierać do środka, w pomieszczeniu będzie miej miejsca, a podważenie skrzydła takich drzwi będzie nieco trudniejsze. Można też zamontować drzwi wejściowe bez przeszklenia, za to wokół futryny ułożyć świetliki.

Czym są drzwi? Drwi to jeden z tych elementów w domu, które są niemal niezauważalne. Niby wiemy co i jak jednak warto się im lepiej przyjrzeć. Drzwi to przegroda najczęściej pionowa w ścianie budynku, zamykająca i otwierająca jednocześnie dane pomieszczenie. Drzwi znajdziemy także w samochodzie czy szafie. Drzwi same w sobie nie będą spełniały swojej roli bez niezbędnych do ich przymocowania elementów odpowiednich oczywiście do danego rodzaju drzwi. Głównymi elementami budowy tradycyjnych drzwi to ruchome skrzydło z klamką do otwierania i zamykania oraz nieruchoma ościeżnica umożliwiająca ruch skrzydła. Ze względu na budowę, ilość skrzydeł, mocowania i przeznaczenie rozróżnia się kilkanaście typów drzwi. Są nimi drzwi wewnętrzne, zewnętrzne, odstawiane na zewnątrz lub zewnątrz, zawiasowe, wahadłowe, od skokowo-przesuwne, obrotowe, przesuwne, rolowane, składane, harmonijkowe i odchylane. Najważniejszą funkcją drzwi w domu jest zamknięcie go poprzez zamontowanie drzwi wejściowych, kolejną funkcją równie ważną jest rozdzielenie danych pomieszczeń. Innymi funkcjami są ochrona przeciwpożarowa, antywłamaniowa, przed pogodą czy hałasem a także funkcja dekoracyjna, ponieważ często drzwi stanowią ważną ozdobę pomieszczeń lub całych budynków. Często też montowane są drzwi przeszklone i pełnią one funkcję zarówno dekoracyjną jak i np. energooszczędną ponieważ zapewniają większe nasłonecznienie pomieszczenia. Wewnątrz budynku montuje się drzwi wewnętrzne prawe lub lewe, a na zewnątrz budynku drzwi zewnętrzne czyli wejściowe.

Drzwi do łazienki Jednymi z najbardziej potrzebnych drzwi w każdym domu czy mieszkaniu są drzwi łazienkowe. Dlaczego? Ponieważ stanowią one przegrodę w jednym z najbardziej intymnych pomieszczeń w całym mieszkaniu i chyba nikt nie wyobraża sobie żeby ta intymność była wystawiona na światło dzienne. Drzwi łazienkowe służą nie tylko do zapewniania nam prywatności. Muszą one spełniać pewne normy bezpieczeństwa. Z godnie z normami prawa budowlanego takie drzwi muszą otwierać się na zewnątrz, w świetle ościeżnicy powinny mieć 2m wysokości i nie mniej niż 80 cm szerokości. Do tego na dole drzwi powinny znajdować się odpowiednie otwory wentylacyjne by mieszkanie było prawidłowo wentylowane, jest to obowiązek dlatego, że mogą się niej znajdować piecyki gazowe oraz ze względu na wilgoć. Takie otwory mogą być zrobione w formie kratki na dole skrzydła, kilku otworów lub w postaci przycięcia dołu skrzydła tak by dolna jego część i podłoga stanowiły ten właśnie otwór. Ważnym elementem jest także zamek. Jeśli ktoś z różnych przyczyn chce mieć zamek w drzwiach łazienkowych powinien wybrać taki, który będzie umożliwiał otwarcie łazienki także od zewnątrz. Drzwi do łazienki z oknem mogą być zrobione w całości ze szła matowego lub mlecznego by w łazience było więcej światła, jeśli jest w niej okno drzwi mogą być całkowicie zabudowane. Warto wybierać takie drzwi, które będą pasowały do pomieszczenia, na które wychodzi się z łazienki i do samej łazienki.